HIGH SCHOOL
FOOTBALL
STATE SEMIFINALS
CLASS 1
Hayti at Marceline 1 pm (KIRK 12:40) MARCELINE 31-30
Thayer at East Buchanan 1 pm EAST BUCHANAN 34-6

CLASS 2
Richmond at Lamar 1 pm LAMAR 21-20
Lafayette County at Lutheran St. Charles 2 pm LUTHERAN ST. CHARLES 54-14

CLASS 3
Mexico at St. Mary’s (St. Louis) 1 pm ST. MARY’S 62-12
Cardinal Ritter at St. Pius X (KC) 2 pm ST. PIUS X 21-20

CLASS 4
Hannibal at North County (Bonne Terre) 1 pm HANNIBAL 42-26
(Hannibal plays Smithville for the Class 4 title Friday)

CLASS 5
Jackson at Webb City 1 pm WEBB CITY 35-21
(Webb City play Wentzville Holt for the Class 5 title Friday)

CLASS 6
CHAMPIONSHIP (at Faurot Field- Columbia)
CBC vs. Liberty North 1 pm CBC 48-21

 

BASKETBALL
GIRLS
Rock Bridge at St. Joseph’s Academy 2 pm ROCK BRIDGE 43-24

BOYS
Canton at Elsberry ELSBERRY 62-34

 

COLLEGE
BASKETBALL
Truman State (M) at Upper Iowa (Fayette, IA) 2 pm (KRES 1:45) UPPER IOWA 103-77

MACC THANKSGIVING CLASSIC
Rock Valley (IL) vs. State Fair (W) 1 pm STATE FAIR 74-46
Rock Valley (IL) vs. State Fair (M) 3 pm STATE FAIR 70-68
Arkansas State-Mid-South at MACC (W) 5 pm (KWIX 4:50) MACC 75-61
Highland (IL) at MACC (M) 7 pm (KWIX 6:50) MACC 98-76

Iowa Wesleyan at Columbia College (W) 12 pm COLUMBIA 67-60
Monmouth (Ill.) at Westminster (W) 1 pm WESTMINSTER 73-54
Missouri Valley (M) vs. Trinity International (NAIA Show Classic – Kingsport, TN) 1:30 pm MO VALLEY 101-86
Westminster (M) at Rhodes 2 pm RHODES 92-65
Midland at Central Methodist (W) 2 pm CMU 96-74
Mizzou (W) vs. Columbia Univ. (Christmas City Basketball Tournament – Bethlehem, PA) 2:30 pm MIZZOU 87-80
Baker at William Woods (W) 2 pm WILLIAM WOODS 61-55 OT
Webster at Columbia College (M) 3 pm COLUMBIA 91-72
Central Methodist (M) vs. Bluefield (NAIA Show Classic – Kingsport, TN) 3:15 pm BLUEFIELD 90-81
William Woods (M) vs. East-West University (at St. Francis Thanksgiving Classic – Joliet, IL) 8 pm WILLIAM WOODS 92-74

NHL
Columbus Blue Jackets at St. Louis Blues 7 pm ST. LOUIS 6-3