Weather Alert

Sports Schedule 2-22

HIGH SCHOOL
BASKETBALL
CLASS 1, DISTRICT 9
BOYS QUARTERFINALS
#5 Prairie Home/Bunceton at #4 Pilot Grove 6 pm PILOT GROVE 71-52
#7 Calhoun at #2 Northwest (Hughesville) 6 pm NORTHWEST (HUGHESVILLE) 74-32
#6 La Monte at #3 Otterville 6 pm OTTERVILLE 73-32

CLASS 1, DISTRICT 10
GIRLS QUARTERFINALS
#5 Madison at #4 Higbee 6 pm HIGBEE 44-36
#6 Bevier at #3 Jamestown 6 pm JAMESTOWN 70-31

CLASS 1, DISTRICT 11
GIRLS QUARTERFINALS
#4 Atlanta at #5 Green City 6:30 pm ATLANTA 62-53
#7 Novinger at #2 La Plata 6:30 pm LA PLATA 87-43
#6 Brashear at #3 Marion County 6:30 pm MARION COUNTY 56-38

CLASS 1, DISTRICT 12
BOYS QUARTERFINALS
#5 Brunswick at #4 Tina-Avalon 6 pm TINA-AVALON 52-42
#6 Macon County/Bucklin at #3 Hale/Bosworth 6 pm HALE/BOSWORTH 71-41

CLASS 1, DISTRICT 14
BOYS QUARTERFINALS
#5 Mercer at #4 Linn County 6 pm LINN COUNTY 69-65
#7 Gilman City/North Daviess at #2 North Harrison 6 pm NORTH HARRISON 89-85
#3 Cainsville/Ridgeway at #6 Tri-County 6 pm CAINSVILLE/RIDGEWAY 54-21

CLASS 2, DISTRICT 5
BOYS QUARTERFINALS
#5 Sturgeon at #4 Van-Far 6:30 pm VAN-FAR 68-63
#6 Silex at #3 Wellsville-Middletown 6:30 pm WELLSVILLE 59-46

CLASS 2, DISTRICT 6
BOYS QUARTERFINALS
#5 Paris at #4 Canton 6:30 pm CANTON 51-44
#6 Schuyler County at #3 Scotland County 6:30 pm SCOTLAND COUNTY 68-59

CLASS 2, DISTRICT 7
GIRLS QUARTERFINALS
#5 New Franklin at #4 Marceline 6 pm NEW FRANKLIN 38-32
#7 Westran at #2 Harrisburg 6 pm HARRISBURG 60-21
#6 Slater at #3 Glasgow 6 pm GLASGOW 49-35

CLASS 2, DISTRICT 8
GIRLS QUARTERFINAL
#5 Calvary Lutheran at #4 Green Ridge 6 pm GREEN RIDGE 51-29

CLASS 3, DISTRICT 6
BOYS QUARTERFINALS
#5 Elsberry at #4 Clark County 6 pm CLARK COUNTY 65-40
#6 Mark Twain at #3 Louisiana 6 pm LOUISIANA 71-35

CLASS 3, DISTRICT 7
GIRLS QUARTERFINALS
#5 New Bloomfield at #4 Father Tolton 6 pm FATHER TOLTON 54-48
#6 Fayette at #3 South Shelby 6 pm (KIRK 5:45) SOUTH SHELBY by forfeit

CLASS 3, DISTRICT 14
BOYS QUARTERFINALS
#5 Carrollton at #4 University Academy 6 pm UNIVERSITY ACADEMY 42-39
#6 Lone Jack at #3 Lexington 6 pm LONE JACK 55-48

CLASS 3, DISTRICT 16
BOYS QUARTERFINALS
#5 Brookfield at #4 Penney 6 pm BROOKFIELD 49-40
#6 Trenton at #3 South Harrison 6 pm SOUTH HARRISON 69-33

GIRLS AND BOYS
Centralia at Macon
G: MACON 58-28
B: CENTRALIA 50-49
Moberly at Kirksville (KRES 6:15)
G: MOBERLY 55-40
B: MOBERLY 79-77
Bowling Green at North Callaway
G: BOWLING GREEN 44-30
B: NORTH CALLAWAY 52-48

Hallsville at Blair Oaks BLAIR OAKS 50-40
Mexico at Fulton MEXICO 61-39

BOYS
Boonville at Osage BOONVILLE 92-63
Fulton at Marshall FULTON 66-51
Troy Buchanan at Jefferson City TROY 58-56

COLLEGE
BASKETBALL
MACC (M) at MSU-West Plains 7 pm (KWIX 6:50) MACC 116-107
MACC (W) at Crowder 6 pm MACC 78-66

BASEBALL
Central Methodist vs. Lyon(at Shreveport, LA) 10 am CMU 4-0
Central Methodist at LSU-Shreveport (at Shreveport, LA) 12:30 pm LSU-SHREVEPORT 7-6

SOFTBALL
Columbia College vs. St. Mary’s (TX) (at Kingsville, TX) 10 am COLUMBIA COLLEGE 3-2

TENNIS
Ole Miss at Mizzou (W) 12 pm OLE MISS 4-0

VOLLEYBALL
Ottawa (KS) at Central Methodist (W) 4 pm OTTAWA 3-2

 

NHL
Los Angeles Kings at St. Louis Blues 7 pm LOS ANGELES 3-0


Connect With Us