Weather Alert

Northeast Media All-District Football Teams Announced

The sports media of northeastern Missouri have released the All-District high school football teams for 2019. The central Missouri list will be released Wednesday.

Class 1
FIRST TEAM OFFENSE
QB Ryan Dabney, Milan, Sr.
RB Cullen Bruner, Marceline, Sr.
RB Torqe Brundage, Putnam County, Sr.
OL Colby Sims, Marceline, Sr.
OL Eli Kigar, Scotland County, So.
OL Cason Wilt, South Shelby, Sr.
OL Robert Mauck, Knox County, Sr.
OL Hunter Quinn, Marceline, So.
Rec. Hunter Shaw, Milan, Sr.
Rec. Reese Barton, Paris, Jr.
K Cullen Bruner, Marceline, Sr.
P Cullen Bruner, Marceline, Sr.
AP Daniel Burke, South Shelby, Sr.

FIRST TEAM DEFENSE
DB Ryan Dabney, Milan, Sr.
DB Wyatt Molloy, Marceline, So.
DB Parker Triplett, Scotland County, Sr.
DB Branson Miller, Knox County, So
LB Colby Sims, Marceline, Sr.
LB Cason Wilt, South Shelby, Sr.
LB Robert Mauck, Knox County, Sr.
LB Dominic Dabney, Milan, Sr.
DL Luke Woutzke, South Shelby, Sr
DL Dalton Gloe, Louisiana, Sr.
DL Richard Rowland, Putnam County, Sr.
DL Nathan Cupp, Marceline, So.

SECOND TEAM OFFENSE
QB Alex McCauslin, Marceline, Sr.
RB Devin Cropp, Louisiana, Sr.
RB Kaison Berrey, Paris, Sr.
OL Billy Bahena, Milan, Sr.
OL Mathias Bridges, Mark Twain, Sr.
OL Ethan Redington, Paris, So.
OL Axel Pagan, Milan, Jr.
OL Josh Luscan, Putnam County, Jr.
Rec. Dre Morehead, Milan, Sr
Rec. Wyatt Molloy, Marceline, So
K Aaron Perez, Putnam County, Jr.
P Abraham Hernandez, Putnam County, Jr.
AP Jorge Lopez, Putnam County, Sr.

SECOND TEAM DEFENSE
DB Daniel Burke, South Shelby, Sr.
DB Hunter Shaw, Milan, Sr.
DB Alex McCauslin, Marceline, Sr.
DB Colder Evans, Putnam County, Jr.
LB Ethan Redington, Paris, Sr.
LB Avery Epperson, Mark Twain, Sr
LB Branton Burrus, Scotland County, Sr.
LB Tony Bondy, Putnam County, Sr.
DL Mason Shuler, South Shelby, Sr
DL Hunter Quinn, Marceline, So.
DL Devin Miller, Paris, Jr.
DL Kadon Chabert, Scotland County, Jr.

Coach of the Year Mark Ross, Marceline

Class 2
FIRST TEAM OFFENSE
QB Blake Claas, Macon, Sr.
RB Keenan Batsell, Monroe City, Sr.
RB Caleb Lapsley, Clark County, Sr.
RB Dakota Compton, Palmyra, Sr.
Rec. Chrisjen Riekeberg, Macon, So
Rec. Bailey Sontag, Montgomery County, Sr.
Rec. Abe Haerr, Palmyra, Jr.
OL Caden Phillips, Macon, Sr.
OL Max Hays, Monroe City, Sr.
OL Trevor Schorr, Clark County, Sr.
OL Jaden Bethel, Clark County, Sr.
OL Jeremy Williams, Brookfield, Sr.
K Kyle Martin, Clopton/Elsberry, Sr.
P Ethan Abercrombie, Montgomery County, Sr.
AP Shawn Yates, Clopton/Elsberry, Sr.

FIRST TEAM DEFENSE
DL Caden Phillips, Macon, Sr.
DL Kyle Yelton, Montgomery County, Jr.
DL Braden Perez, Bowling Green, Sr.
DL Nick Gray, Clark County, Sr.
LB Spencer Gregory, Clark County, Sr.
LB Peyton Timbrook, Palmyra, Jr.
LB Trevor Schorr, Clark County, Sr.
LB Clay Lazear, Bowling Green, Jr.
DB Dylan Redd, Palmyra, Sr.
DB Caleb Lapsley, Clark County, Sr.
DB Maleek McPike, Clopton/Elsberry, Sr.
DB Joshua Talton, Monroe City, So.

SECOND TEAM OFFENSE
QB Corder Lehenbauer, Palmyra, Sr
RB Jaden Rogge, MMA, Sr.
RB Antwuan Battle, Monroe City, Sr.
RB Zakk Eivins, Clopton/Elsberry, Jr.
Rec. Garrett Blaise, Macon, Sr.
Rec. Kyle Martin, Clopton/Elsberry, Sr.
Rec. Carson Parker, Montgomery County, Sr.
OL Aaron Milner, Montgomery County, Sr.
OL Ethan Everhart, Bowling Green, Sr.
OL Jacob Bowen, Bowling Green, Jr.
OL Weston King, Palmyra, Jr.
OL Kole Dietrich, Palmyra, Sr.
K Timmy Watts, Macon, Sr.
P Maleek McPike, Clopton/Elsberry, Sr.
AP Deonta Fleming, Bowling Green, Sr.

SECOND TEAM DEFENSE
DL River Cliff, MMA, Jr.
DL Weston King, Palmyra, Jr.
DL Max Roed, Van-Far/Community, Sr.
DL Evan Dorsey, Palmyra, Sr.
LB Kyle Martin, Clopton/Elsberry, Sr.
LB Aaron Milner, Montgomery County, Sr.
LB Dominick Mitchell, Macon, Sr.
LB Trace Alexander, Brookfield, Jr.
DB Cooper Hinkle, Palmyra, Sr.
DB Blake Claas, Macon, Sr.
DB Ben Miller, Montgomery County, Sr.
DB Gabe Hunziker, Clark County, Jr.

Coach of the Year – Ethan Allen, Clark County

Class 3 & 4

FIRST TEAM OFFENSE
QB Paxton Dempsay, Kirksville, Sr.
RB Damien French, Hannibal, Jr.
RB Jarrett Kinder, Moberly, Jr.
RB Dante Billups, Mexico, Jr.
OL Maverick Sadler, Mexico, Sr.
OL Austin Laughlin, Moberly, Sr.
OL Tristan Dunlap, Mexico, Sr.
OL Caleb Allen, Hannibal, Sr.
OL Mark Flores, Hannibal, Sr.
TE Jacksyn Miller, Moberly, Jr.
WR Noah Copeland, Kirksville, Jr.
WR Toby Short, Moberly, Jr.
AP Courtland Watson, Hannibal, So.
K Gage Gilmore, Mexico, Sr.
P Dominic Stoneking, Moberly, Jr.

SECOND TEAM OFFENSE
QB Dominic Stoneking, Moberly, Jr.
RB Isaiah Reams, Mexico, So.
RB Tyler Hardy, Hannibal, So.
OL Kanye Washington, Hannibal, So.
OL Ethan Bross, Hannibal, Sr.
OL Caige Douglas, Moberly, Sr.
TE Jared Herron, Moberly, Sr.
WR Preston Bennett, Hannibal, Sr.
WR Clayton Briscoe, Moberly, Sr.
AP Ty Prince, Mexico, Jr.
K Ethan Vandall, Moberly, Jr.

FIRST TEAM DEFENSE
DL Maverick Sadler, Mexico, Sr.
DL Jarrett Kinder, Moberly, Jr.
DL Dante Reading, Hannibal, Sr.
DL Juan Mejia, Kirksville, Sr.
DL Andrew Huff, Moberly, Jr.
LB Jared Herron, Moberly, Sr.
LB Jacksyn Miller, Moberly, Sr.
LB Hunter Gibbons, Hannibal, Sr.
DB Drake Dudley, Hannibal, Jr.
DB Michael White, Mexico, So.
DB Clayton Briscoe, Moberly, Sr.
DB Dominic Stoneking, Moberly, Jr.
AP Joel Untrauer, Moberly, Sr.

SECOND TEAM DEFENSE
DL Jimmy Sylvara, Kirksville, Sr.
DL Tristan Dunlap, Mexico, Sr.
DL Brady Zimmerman, Hannibal, So.
LB Daylan Reading, Hannibal, Jr.
LB Kadin Morgan, Hannibal, Sr.
DB Jaden Ballinger, Kirksville, So.
DB Ty Prince, Mexico, Jr.
DB Isaiah Reams, Mexico, So.
DB Zach Watkins, Mexico, Sr.
DB Kaiser Greenwell, Hannibal, So.
AP Noah Copeland, Kirksville, Jr.

Coach of the Year: Quentin Hamner, Hannibal

Eight Man

FIRST TEAM OFFENSE
AP Dayton Mettes, North Shelby, Sr.
RB Ethan Geisendorfer, North Shelby, Sr.
OL Jackson Lunsford, North Shelby, Jr.

FIRST TEAM DEFENSE
LB Dayton Mettes, North Shelby, Sr.
LB Kyle Smith, North Shelby, So.
LB Justin Lunsford, North Shelby, So.
DB Cale Stoneburner, North Shelby, So.

Coach of the Year: Seth Bass, North Shelby



Connect With Us