Weather Alert

Area Scoreboard 5-19

HIGH SCHOOL
BASEBALL
CLASS 1, DISTRICT 11 (at Battle)
SEMIFINALS
#1 Higbee vs. #5 Braymer/Breckenridge 11 am HIGBEE 11-4
#2 Southwest (Livingston)/Tina-Avalon vs. #3 Glasgow 1 pm GLASGOW 10-2

CLASS 1, DISTRICT 12 (at Sturgeon)
CHAMPIONSHIP
#4 Wellsville-Middletown vs. #3 Community 12 pm WELLSVILLE 14-6

CLASS 1, DISTRICT 13 (at La Plata)
SEMIFINALS
#1 La Plata vs. #4 Canton CANTON 6-3/10 INNINGS
#2 Knox County vs. #3 North Shelby KNOX COUNTY 4-0

CLASS 1, DISTRICT 14 (at Green City)
SEMIFINALS
#1 Green City vs. #4 Novinger 5 pm
#2 Princeton vs. #3 Linn County 7 pm PRINCETON 14-4

CLASS 2, DISTRICT 10 (at Silex)
SEMIFINALS
#1 Louisiana vs. #4 Van-Far 4 pm LOUISIANA 10-0
#2 Paris vs. #3 Silex 6:30 pm SILEX 6-4

CLASS 2, DISTRICT 11 (at Scotland County)
SEMIFINAL (resumption of game)
#2 Scotland County vs. #3 Marceline 4 pm MARCELINE 8-7
CHAMPIONSHIP
#1 Putnam County vs. #2 Scotland County/#3 Marceline winner 5 pm PUTNAM COUNTY 10-0

CLASS 3, DISTRICT 6
SEMIFINALS
#3 Hermann at #2 Elsberry 5 pm ELSBERRY 4-3
#1 O’Fallon Christian vs. #5 Montgomery County (at CarShield Field – O’Fallon) 7 pm MONTGOMERY COUNTY 2-1

CLASS 3, DISTRICT 7 (at Palmyra)
QUARTERFINALS
#4 Mark Twain vs. #5 Highland 5 pm POSTPONED TO THURS.

CLASS 3, DISTRICT 8 (at South Callaway)
CHAMPIONSHIP
#1 Father Tolton vs. #3 North Callaway 4 pm FATHER TOLTON 3-0

CLASS 3, DISTRICT 16 (at Lexington)
SEMIFINALS
#1 Carrollton vs. #4 Brookfield 3:30 pm CARROLLTON 10-0
#2 Tri-County/Gallatin vs. #3 South Harrison 6:30 pm TRI-COUNTY/GALLATIN 8-5

CLASS 4, DISTRICT 6 (at Moberly)
CHAMPIONSHIP
#4 Centralia vs. #2 Macon 5 pm (KTCM 4:45) MACON 3-1

CLASS 4, DISTRICT 7 (at Southern Boone)
CHAMPIONSHIP
#4 Wright City vs. #3 Boonville 5:30 pm BOONVILLE 3-0

CLASS 4, DISTRICT 8 (at California)
SEMIFINALS
#1 Fatima vs. #4 Eldon 4:30 pm FATIMA 7-4
#2 Blair Oaks vs. #3 California 6 pm BLAIR OAKS 5-0

CLASS 5, DISTRICT 4
QUARTERFINALS
#8 McCluer at #1 Ft. Zumwalt South 1 pm FORT ZUMWALT SOUTH 15-0
#3 St. Charles vs. #6 Warrenton (at Ft. Zumwalt East) 1 pm WARRENTON 7-5
#4 Hannibal vs. #5 Lutheran St. Charles (at Ft. Zumwalt South) 4 pm LUTHERAN ST. CHARLES 9-3
#7 McCluer North at #2 Ft. Zumwalt East 4 pm FORT ZUMWALT EAST 23-0

CLASS 5, DISTRICT 7 (at Raytown South)
SEMIFINALS
#2 Marshall vs. #3 William Chrisman 4:30 pm MARSHALL 3-1
#1 Grain Valley vs. #5 Warrensburg 6:30 pm GRAIN VALLEY 4-0

CLASS 6, DISTRICT 4 (at Troy Buchanan)
QUARTERFINAL
#1 Ft. Zumwalt West vs. #8 Ft. Zumwalt North 1:30 pm FORT ZUMWALT WEST 10-1
SEMIFINALS
#1 Ft. Zumwalt West vs. #5 Battle 4 pm FORT ZUMWALT WEST 8-0
#7 Wentzville Holt vs. #3 Hickman 6:30 pm WENTZVILLE HOLT 12-1

CLASS 6, DISTRICT 5 (at Smith-Cotton)
SEMIFINALS
#1 Jefferson City vs. #5 Helias 4:30 pm JEFFERSON CITY 16-1
#2 Rock Bridge vs. #3 Blue Springs South 6:45 pm BLUE SPRINGS SOUTH 3-1

GIRLS SOCCER
CLASS 2, DISTRICT 5 (at Oak Grove)
SEMIFINALS
#3 Kirksville vs. #2 Oak Grove 5 pm OAK GROVE 8-0
#5 Odessa vs. #1 Father Tolton 6:30 pm FATHER TOLTON 3-1

CLASS 4, DISTRICT 8 (at Troy Buchanan)
CHAMPIONSHIP
#2 Wentzville Holt vs. #1 Hickman 5 pm WENTZVILLE HOLT 2-1

BOYS TENNIS
CLASS 1
QUARTERFINALS
Clayton vs. MMA (at Shaw Park – Clayton) 4 PM CLAYTON 5-0

COLLEGE
BASEBALL
NAIA NATIONAL CHAMPIONSHIP
OPENING ROUND
O’FALLON BRACKET (at CarShield Field)
Game 5: #2 William Carey (MS) vs. #1 Central Methodist 10 am CMU 6-4
Game 6: #3 Benedictine Mesa (AZ) vs. #4 McPherson (KS) (elimination game) 1:30 pm MCPHERSON 8-1
Game 7: #2 William Carey (MS) vs. #4 McPherson (KS)(elimination game) 5 pm WILLIAM CAREY 10-2

SOFTBALL
NAIA NATIONAL CHAMPIONSHIP
OPENING ROUND
FAYETTE BRACKET
Game 5: #1 Central Methodist vs. #2 College of Idaho (elimination game) 1 pm COLLEGE OF IDAHO 6-1
Game 6: #3 Freed-Hardeman (TN) vs. #2 College of Idaho COLLEGE OF IDAHO 9-0
Game 7: #3 Freed-Hardeman (TN) vs. #2 College of Idaho COLLEGE OF IDAHO 4-2

COLUMBIA BRACKET
Game 6: #3 Indiana-Southeast vs. #4 Mount Mercy (IA) 12 pm INDIANA-SOUTHEAST 5-0
Game 7: #3 Indiana-Southeast vs. #4 Mount Mercy (IA) 2:30 pm MOUNT MERCY 2-1

GOLF
(Logan Smith of La Plata) William Woods, Felipe Gomez (Missouri Valley) at NAIA National Championships – Day 2 (TPC Deere Run – Silvis, IL) LOGAN SMITH LEADS WITH A TWO DAY SCORE OF 134 (-8). WILLIAM WOODS IS 11TH AS A TEAM AFTER TWO DAYS. FELIPE GOMEZ FAILED TO MAKE THE CUT SHOOTING A TWO DAY TOTAL OF 153 (+11).

Ross Steelman (Mizzou) at NCAA Regional – Day 3 (Sagamore GC – Noblesville, IN)
Tied for 3rd -7 for tournament, -6 Wednesday (73 70 66 – 209) (highest individual finish for a Tiger at an NCAA Regional since 2014)

TENNIS
NAIA NATIONAL CHAMPIONSHIP (Mobile Tennis Center – Mobile, AL)
SECOND ROUND
WOMEN
#10 William Woods vs. #7 LSU-Alexandria 9 am LSU-Alexandria 4-1

MLB
Pittsburgh Pirates at St. Louis Cardinals 6:45 pm (KRES 5:50) ST. LOUIS 8-5
Milwaukee Brewers at Kansas City Royals 7:10 pm (KWIX-FM 6:30) KANSAS CITY 6-4

 

 

NHL
WESTERN DIVISION SEMIFINALS
Game 2: St. Louis Blues at Colorado Avalanche 9:30 pm COLORADO 6-3 (Colorado leads series 2-0)

 

Connect With Us