Weather Alert

Area Scoreboard 2-24

HIGH SCHOOL
BASKETBALL
CLASS 1, DISTRICT 9 (at St. Elizabeth)
BOYS QUARTERFINALS
#1 St. Elizabeth vs. #8 Missouri School for the Deaf 5 pm ST. ELIZABETH 77-38
#4 Pilot Grove vs. #5 Chamois 6:20 pm CHAMOIS 53-55
#2 Prairie Home/Bunceton vs. #7 Columbia Independent PRAIRIE HOME-BUNCETON 63-39
#3 Jamestown vs. #6 Otterville 9 pm JAMESTOWN 54-39

CLASS 1, DISTRICT 10 (at Sturgeon)
GIRLS QUARTERFINALS
#1 Community vs. #8 Keytesville 4:30 pm (KIRK 4:20) COMMUNITY 83-16
#4 Madison vs. #5 Wellsville-Middletown 6 pm (KIRK 5:50) MADISON 44-17
#2 Cairo vs. #7 Sturgeon 7:30 pm (KIRK 7:20) CAIRO 70-41
#3 Glasgow vs. #6 Higbee 9 pm (KIRK 8:50) GLASGOW 51-19

CLASS 1, DISTRICT 11 (at La Plata)
GIRLS QUARTERFINALS
#1 Canton vs. #8 Bevier 4:30 pm (KRES 4:20) CANTON 54-20
#4 La Plata vs. #5 Brashear 5:45 pm (KRES 5:35) LA PLATA 52-41
#2 North Shelby vs. #7 Novinger 7 pm (KRES 6:50) NO. SHELBY 71-30
#3 Atlanta vs. #6 Marion County 8:15 pm (KRES 8:05) MARION CO. 47-41

CLASS 1, DISTRICT 12 (at Meadville)
GIRLS QUARTERFINALS
#1 Green City vs. #8 Bucklin-Macon County GREEN CITY 62-26
#4 Linn County vs. #5 Brunswick 5:45 pm LINN CO. 48-16
#2 Meadville vs. #7 Hale/Bosworth 7 pm MEADVILLE 57-34
#3 Grundy County/Newtown-Harris vs. #6 Northwestern (Mendon) GRUNDY CO./NEWTON-HARRIS 77-57

CLASS 2, DISTRICT 5 (at Clopton)
GIRLS QUARTERFINALS
#2 Clopton vs. #7 Van-Far 4 pm CLOPTON 80-26
#3 South Shelby vs. #6 Silex 5:30 pm SO. SHELBY 51-16
#1 Paris vs. #8 Louisiana 7 pm PARIS 54-18
#4 Elsberry vs. #5 Mark Twain 8:30 pm ELSBERRY 41-22

CLASS 2, DISTRICT 6 (at Schuyler County)
GIRLS QUARTERFINALS
#1 Salisbury vs. #8 Westran 4:30 pm SALISBURY 66-21
#4 Milan vs. #5 Marceline 5:45 PM MILAN 61-58
#2 Scotland County vs. #7 Knox County 7 pm SCOTLAND CO. 43-25
#3 Schuyler County vs. #6 Putnam County 8:15 pm SCHUYLER CO. 67-44

CLASS 2, DISTRICT 7 (at Smithton)
GIRLS QUARTERFINALS
#1 Tipton vs. #8 Lincoln 4:30 pm TIPTON 100-41
#4 New Franklin vs. #5 Slater 5:45 pm SLATER 49-38
#2 Stover vs. #7 Smithton 7 pm STOVER 55-23
#3 Cole Camp vs. #6 Fayette 8:15 pm FAYETTE 50-47

CLASS 2, DISTRICT 8 (at New Bloomfield)
GIRLS QUARTERFINALS
#2 New Haven vs. #7 New Bloomfield 4 pm NEW HAVEN 47-38
#3 Harrisburg vs. #6 Belle 5:15 pm HARRISBURG 55-50 (2 OT)
#1 Eugene vs. #8 Calvary Lutheran 6:30 pm EUGENE 62-20
#4 Russellville vs. #5 Linn 7:45 pm RUSSELLVILLE 70-53

CLASS 3, DISTRICT 8 (at Winfield)
BOYS QUARTERFINALS
#4 Hermann vs. #5 Bowling Green 3:30 pm HERMANN 54-48
#1 O’Fallon Christian vs. #8 Wright City 5 pm O’FALLON CHRISTIAN 76-43
#2 Montgomery County vs. #7 North Callaway MONTGOMERY CO. 37-30
#3 Winfield vs. #6 Lutheran St. Charles 8 pm LUTHERAN ST.CHARLES 47-39

CLASS 3, DISTRICT 9 (at Eldon)
GIRLS QUARTERFINALS
#1 California vs. #8 Versailles 4 pm CALIFORNIA 70-15
#4 Blair Oaks vs. #5 Fatima 5:30 pm BLAIR OAKS 42-32
#2 Southern Boone vs. #7 Eldon 7 pm SO. BOONE 74-41
#3 South Callaway vs. #6 Father Tolton 8:30 pm SO. CALLAWAY 64-43

CLASS 3, DISTRICT 13 (at Palmyra)
GIRLS QUARTERFINALS
#4 Monroe City vs. #5 Hallsville 5 pm HALLSVILLE 54-49
#2 Palmyra vs. #7 Centralia 6:30 pm PALMYRA 56-30
#3 Clark County vs. #6 Highland 8 pm CLARK CO. 71-59

CLASS 3, DISTRICT 14 (at Chillicothe)
GIRLS QUARTERFINALS
#1 Chillicothe vs. #8 Lexington 4:30 pm CHILLICOTHE 69-17
#4 Carrollton vs. #5 Lafayette County 5:45 pm CARROLLTON 52-31
#2 Trenton vs. #7 Richmond 7 pm TRENTON 43-32
#3 Brookfield vs. #6 St. Paul Lutheran (Concordia) BROOKFIELD 48-41

GIRLS
Helias at Osage HELIAS 62-31

BOYS
Osage at Boonville BOONVILLE 82-56

MLB (Exhibition)
St. Louis Cardinals at Miami Marlins (at Roger Dean Chevrolet Stadium – Jupiter, FL) 12:05 pm MIAMI 6-3
San Diego Padres at Kansas City Royals (at Surprise Stadium – Surprise, AZ) 2:05 pm KANSAS CITY 8-5



Connect With Us