Area Scoreboard 12/16/23

HIGH SCHOOL
BASKETBALL
GARY FILBERT CLASSIC (at Mexico)
Paris vs. North Callaway (G) 10 am NC 59-45
Paris vs. North Callaway (B) 11:30 am NC 82-57
Community vs. Calvary Lutheran (B) 1:15 pm COMMUNITY 57-52
Community vs. Harrisburg (G) 2:45 pm COMMUNITY 58-48
Van-Far vs. Harrisburg (B) 4:30 pm HARRISBURG 55-51
Van-Far vs. Mexico (G) 6:15 pm MEXICO 48-34
Raytown vs. Mexico (B) 8 pm RAYTOWN 63-52

RUMBLE ON THE RIVER (at John Wood CC)
North Shelby vs. Payson-Seymour (IL) (G) 9 am NORTH SHELBY 38-33
Bowling Green vs. Camp Point Central (IL) (B) 10:30 am CAMP POINT 50-37
Troy Buchanan vs. Quincy Notre Dame (IL) (G) 12 pm QND 51-49
Cairo vs. Quincy (IL) (G) 1:30 pm QND 53-33
Hannibal vs. Illini West (IL) (B) 3 pm HANNIBAL 52-42
Hermann vs. Winchester West Central (IL) (G) 4:30 pm HERMANN 69-54
Rock Bridge vs. Union (B) 6 pm ROCK BRIDGE 71-39
Keokuk (IA) vs. Union (G) 7:30 pm KEOKUK 54-35

12 COURTS OF CHRISTMAS (at HyVee Arena – Kansas City)
Green City vs. Platte Valley (B) 12 pm
Capital City vs. St. Teresa’s Academy (G) 12 pm
Green City vs. University Academy (G) 1:45 pm

29TH ANNUAL OTTERVILLE HOLIDAY CLASSIC
GIRLS QUARTERFINALS
#2 Iberia vs. #7 Otterville 9 am IBERIA
#4 Slater vs. #5 Smithton 12 pm SLATER
#3 Bunceton/Prairie Home vs. #6 Lincoln 3 pm BPH
#1 Northwest (Hughesville) vs. #8 Lincoln JV 6 pm
BOYS QUARTERFINALS
#2 Iberia vs. #7 Otterville 10:30 am IBERIA
#4 Prairie Home/Bunceton vs. #5 Slater 1:30 pm BPH
#3 Hermitage vs. #6 Lincoln 4:30 pm LINCOLN
#1 Northwest (Hughesville) vs. #8 Smithton 7:30 pm

NCMC HOLIDAY HOOPS (at Trenton)
Brashear vs. Tri-County (G) 11 am BRASHEAR 45-34
Brashear vs. Tri-County (B) 12:30 pm BRASHEAR 59-35
Orrick vs. Stanberry (G) 2 pm STANBERRY 42-15
Orrick vs. Stanberry (B) 3:30 pm ORRICK 59-44
Braymer vs. Grundy County/Newtown-Harris (G) 5 pm BRAYMER
Braymer vs. Grundy County/Newtown-Harris (B) 6:30 pm GRUNDY 58-57

GIRLS
Canton at Central Lee (Donnellson, IA)
Hallsville at Father Tolton

BOYS
Fayette at Pilot Grove (B) PILOT GROVE 84-54

WRESTLING
Blair Oaks, Cameron, Chillicothe, Fulton, Kirksville, Mid-Buchanan, Osage, Owensville, Reeds Spring, St. James, Ste. Genevieve, Westminster Christian at Moberly Sam Richardson Duals – Day 2 (B)
*Moberly finishes the weekend 10-0. Gage St. Clair earned his 100th career win.*

Blair Oaks, Fulton, Jefferson City, Southern Boone at Eldon Lady Mustangs Christmas Clash – Day 2 (G)Capital City, Marshall at Ft. Zumwalt East Invitational (B)
Boonville, Brookfield, Centralia, Marceline, North Callaway, Palmyra, South Callaway at Battle on the Katy Trail – Day 2 (at Mathewson Center – Sedalia) (G/B)
Hallsville at Brentwood Tournament (B)
Hannibal, Rock Bridge at Kansas City Stampede – Day 2 (G/B)
Helias, Marshall, Mexico, Southern Boone at Harrisonville Christmas Tournament – Day 2 (B)

GIRLS SWIMMING AND DIVING
Marshall at Platte County Invitational

COLLEGE
BASKETBALL
WILLIAM R. BEAR TOURNAMENT (at Freeport, IL)
SEMIFINALS
Southeastern (IA) vs. MACC (M) 11 am MACC 63-48
Highland (IL) vs. Rock Valley (IL) 1 pm HIGHLAND 71-56
5TH PLACE: Olive-Harvey vs Sauk Valley 3 pm SAUK VALLEY 100-90
3RD PLACE: Southeastern (IA) vs. Rock Valley (IL) 5 pm SOUTHEASTERN 77-58
CHAMPIONSHIP: MACC vs Highland (IL) 7 pm (KWIX 6:50) MACC 86-84 2OT

Cottey College at Stephens (W) 1 pm STEPHENS 82-54
Highland (KS) at MACC (W) 1 pm (at CCCB)
Central Methodist (W/M) at Grand View 2/4 pm W: GRAND VIEW 80-56 / M: CMU 100-85
Columbia College (M) at Ottawa University (KS) 3 pm OTTAWA 86-79 OT

WRESTLING
Central Methodist, Concordia, Friends, Grand View, Missouri Baptist, Missouri Valley, Oklahoma City, St. Mary at Avila Eagle Duals (M)
Missouri Valley (W) at U.S. Open – Day 2 (at Ft. Worth, TX)

 

NHL
Dallas Stars at St. Louis Blues 7 pm ST. LOUIS 4-3 OT (Colton Parayko scored the winning goal 37 seconds into overtime)