Area Scoreboard 01-10-2023
Alpha Media Moberly, Missouri

HIGH SCHOOL
BASKETBALL
63rd ANNUAL MILAN TOURNAMENT
GIRLS QUARTERFINALS
#1 Brookfield vs. #8 Brashear (at Elementary Gym) 5:30 pm BROOKFIELD 46-45
#4 Putnam County vs. #5 Linn County (at HS Gym) 5:30 pm LINN CO 46-42
BOYS QUARTERFINALS
#2 Milan vs. #7 Linn County (at HS Gym) 7 pm MILAN 48-40
#3 Brashear vs. #6 Brookfield (at Elementary Gym) 7 pm BRASHEAR 53-42

CALIFORNIA TOURNAMENT
BOYS QUARTERFINALS
#4 Harrisburg vs. #5 Warrensburg 4 pm WARRENSBURG 60-47
#2 Capital City vs. #7 Moberly 5:30 pm CAPITAL CITY 59-38 (Spartans only trailed by 4 at halftime)
#3 Southern Boone vs. #6 California 7 pm SOUTHERN BOONE 49-37

SOUTH CALLAWAY TOURNAMENT
BOYS QUARTERFINALS
#1 Hermann vs. #8 New Bloomfield (at High School) 6 pm HERMAN 83-17
#4 South Callaway vs. #5 Russellville (at High School) 7:30 pm SOUTH CALLAWAY 78-60
#2 Montgomery County vs. #7 Vienna (at Middle School) 6 pm MONTGOMERY CO 77-26
#3 North Callaway vs. #6 Calvary Lutheran (at Middle School) 7:30 pm NORTH CALLAWAY 72-38

GIRLS AND BOYS
Sturgeon at Cairo (KTCM 6:00) G: CAIRO 75-39 B: CAIRO 60-40
Atlanta at La Plata
Bevier at Meadville G: MEADVILLE 103-11 B: MEADVILLE
Higbee at Keytesville G: HIGBEE 90-13 B: HIGBEE 75-28
Highland at Canton G: CANTON 56-30 B: CANTON 72-51
Kirksville at Palmyra G: PALMYRA 48-41 B: KIRKSVILLE 49-37
Madison at Community G: COMMUNITY 63-11 B: COMMUNITY 59-29
Marion County at Bucklin/Macon County G: BUCKLIN 36-34 B: MARION CO 47-32
New Franklin at Glasgow G: NEW FRANKLIN 49-40 B: NEW FRANKLIN 70-53
North Shelby at Schuyler County G: SCHUYLER CO 64-45 B: SCHUYLER CO 63-40
Pilot Grove at Slater G: PILOT GROVE 67-42 G: PILOT GROVE 67-52
Salisbury at Paris
Scotland County at Westran G: WESTRAN 50-36 B: WESTRAN 74-27 (Langden Kitchen went over 1500 points and over 1000 rebounds)
Southwest (Livingston County) at Brunswick
Van Far at South Shelby G: SOUTH SHELBY 68-31 B: SOUTH SHELBY 61-53

GIRLS
Mark Twain at Silex SILEX 60-18
#3 Southern Boone vs. #6 Blair Oaks (Quarterfinal – Union Lady Cat Invitational) 5:30 pm SOUTHERN BOONE 56-41

BOYS
Blair Oaks at Hallsville BLAIR OAKS 68-54
Fayette at Centralia CENTRALIA 55-32
Hannibal at Monroe City MONROE CITY 50-39
#8 Marshall vs. #1 Grain Valley (Quarterfinal – Pleasant Hill Tournament) 8 pm GRAIN VALLEY 75-21
#3 Mexico vs. #2 Westminster (Semifinal – Lindbergh Boys Tournament) 8:15 pm WESTMINSTER 67-53

 

WRESTLING
Hallsville, South Callaway, Wright City at Fulton (G/B)
Hannibal at Mexico (G)
Marceline at Brookfield (G/B) G: BROOKFIELD 42-24 B: BROOKFIELD 38-30
Kirksville, Missouri Military Academy at Macon (B)
Boonville, California, Palmyra at Moberly (B) MOBERLY WON ALL 3 DUALS
Warrensburg at Marshall (G/B)
Centralia vs. Camdenton CENTRALIA 60-16

COLLEGE
BASKETBALL
CCCB (W/M) at Union College (Lincoln, NE) 4/6 pm W: CENTRAL CHRISTIAN 72-53 M: UNION 77-69
Columbia College (W/M) at Harris-Stowe State University 5:30/7:30 pm W: COLUMBIA 55-50 (12-3/7-1) M: COLUMBIA 55-54 (13-5/5-1)
Stephens (W) at University of Health Sciences & Pharmacy 5:30 pm STEPHENS 63-58

WRESTLING
Iowa Wesleyan at Central Methodist (W/M) 5:30/7:30 pm W: CMU 21-19 M: CMU 49-0

 

NHL
Calgary Flames at St. Louis Blues 7 pm ST LOUIS 4-3 (OT)