AREA SCOREBOARD 1-8

HIGH SCHOOL
BASKETBALL
CALIFORNIA TOURNAMENT
BOYS QUARTERFINALS
#1 Southern Boone vs. #8 Eldon 4:30 pm SOUTHERN BOONE 70-29
#4 Centralia vs. #5 St. Elizabeth 6 pm CENTRALIA 57-46
#2 Warrensburg vs. #7 California 7:30 pm WARRENSBURG 65-40
#3 Moberly vs. #6 Fulton 9 pm MOBERLY 76-74

25th ANNUAL LAWSON INVITATIONAL
QUARTERFINALS
GIRLS
#4 North Platte vs. #5 Richmond 4:30 pm NORTH PLATTE 61-21
#2 Penney vs. #7 Carrollton 7 pm PENNEY 55-39
BOYS
#2 Richmond vs. #7 West Platte RICHMOND 70-42
#4 Gallatin vs. #5 Carrollton GALLATIN 63-53

SOUTH CALLAWAY INVITATIONAL
BOYS QUARTERFINALS
#1 Hermann vs. #8 Calvary Lutheran (at Middle School) 6 pm HERMANN 75-29
#2 North Callaway vs. #7 South Callaway (at High School) 6 pm NO. CALLAWAY 50-47
#4 New Bloomfield vs. #5 Vienna (at Middle School) 7:30 pm VIENNA 67-61
#3 Montgomery County vs. #6 New Haven (at High School) 7:30 pm NEW HAVEN 49-44

MILAN INVITATIONAL
GIRLS
#3 Green City vs. #6 Bucklin-Macon County 6 pm GREEN CITY 73-39
#4 Putnam County vs. #5 Linn County 9 pm PUTNAM CO. 44-38
Boys:
#3 Novinger vs. # 6 Brashear 4:30 pm NOVINGER 41-33
#4 Putnam County vs. #5 Green City 7:30 pm GREEN CITY 64-60

GIRLS AND BOYS
Sturgeon at Cairo (KTCM 5:50)
Girls: CAIRO 62-34
Boys: STURGEON 55-54

Paris at Salisbury (KRES 6:10)
Girls: PARIS 61-46
Boys: SALISBURY 75-66

Atlanta at La Plata
Girls: ATLANTA 48-33
Boys: LA PLATA 65-39

Bevier at Meadville
Girls: MEADVILLE 50-39
Boys: MEADVILLE 64-13

Bunceton at Higbee
Girls: HIGBEE 41-33
Boys: HIGBEE 52-44

Hale/Bosworth at Northwestern (Mendon)
Girls: HALE 67-66
Boys: NORTHWESTERN 62-56

Highland at Canton
Girls: HIGHLAND 70-31
Boys: CANTON 64-56

Kirksville at Macon
Girls: MACON 67-31
Boys: KIRKSVILLE 73-61

Knox County at Palmyra
Girls: PALMYRA 49-37
Boys: PALMYRA 60-31

Louisiana at Wright City
Girls: LOUISIANA 42-28
Boys:

Madison at Community
Girls: COMMUNITY 44-39
Boys: COMMUNITY 66-50

New Franklin at Glasgow
Girls:
Boys: GLASGOW 45-40

North Shelby at Schuyler County
Girls: SCHUYLER CO. 44-38
Boys: SCHUYLER CO. 64-61

Pilot Grove at Slater
Girls: PILOT GROVE 41-23
Boys: PILOT GROVE 67-66 (OT)

Scotland County at Westran
Girls: SCOTLAND CO. 55-10
Boys: WESTRAN 53-50

Southwest (Livingston County) at Brunswick

Van-Far at South Shelby
Girls: SO. SHELBY 37-25
Boys: VAN-FAR 59-54 (OT)

GIRLS
Boonville at Smith-Cotton BOONVILLE 79-57

BOYS
Blair Oaks at Hallsville BLAIR OAKS 74-30
Bowling Green at Lutheran St. Charles
Chillicothe at Maryville
Hannibal at Monroe City HANNIBAL 59-39
Mark Twain at Silex MARK TWAIN 60-48
Prairie Home at Santa Fe PRAIRIE HOME 69-59
Russellville at Jamestown
Waynesville at Jefferson City

WRESTLING
Battle at Christian Brothers College
Fulton at Kirksville KIRKSVILLE 50-22
Marceline at Brookfield

Macon, Palmyra & Boonville at Moberly
Moberly vs. Macon MOBERLY 63-12
Moberly vs. Palmyra MOBERLY 65-12
Moberly vs. Boonville MOBERLY 60-9

Chillicothe, Richmond at Carrollton
Fatima, Helias at Blair Oaks
North Callaway, Rock Bridge at Centralia

COLLEGE
BASKETBALL
Tennessee at Mizzou (M) 6 pm (KIRK 5:30) TENNESSEE 87-63
Saint Louis College of Pharmacy at Stephens College (W) 7 pm STEPHENS 72-57

St. Louis at MACC (W/M) 5/7 pm (KWIX 4:50)
Women: ST. LOUIS 75-70
Men: MACC 112-75

Lindenwood-Belleville at William Woods (W/M) 5:30/7:30 pm
Women: WM WOODS 64-52
Men: WM WOODS 78-64

Park University at Columbia College (W/M) 5:30/7:30 pm
Women: COLUMBIA 83-65
Men: PARK 79-67

Westminster (W/M) at Principia 5:30/7:30 pm
Women: WESTMINSTER 79-55
Men: WESTMINSTER 68-47

NHL
Dallas Stars at St. Louis Blues 7 pm DALLAS 3-1