AREA SCOREBOARD 1-5

HIGH SCHOOL
BASKETBALL
MARCELINE CLASSIC
GIRLS
5TH PLACE: #5 South Shelby vs. #6 Putnam County 12 pm (KIRK 11:45) SO. SHELBY 60-34
3RD PLACE: #4 Brookfield vs. #2 Milan 3 pm (KIRK 2:45) BROOKEFIELD 63-51
CHAMPIONSHIP: #1 Macon vs. #3 Marceline 6 pm (KIRK 5:45)` MARCELINE 45-42
BOYS
5TH PLACE: #2 Macon vs. #6 Marceline 1:30 pm (KIRK 1:15) MACON 61-41
3RD PLACE: #5 Brookfield vs. #4 South Shelby 4:30 pm (KIRK 4:15) SO. SHELBY 65-56
CHAMPIONSHIP: #3 Putnam County vs. #1 Milan 7:30 pm (KIRK 7:15) MILAN 64-30

CLOPTON TOURNAMENT
BOYS
5TH PLACE: #5 Clopton vs. #6 Louisiana 4 pm CLOPTON 54-46
3RD PLACE: #4 Winfield vs. #2 Elsberry 5:30 pm WINFIELD 69-68
CHAMPIONSHIP: #1 Monroe City vs. #3 Van-Far 7 pm MONROE CITY 57-43

HIGHLAND TOURNAMENT
GIRLS CHAMPIONSHIP: #1 Palmyra vs. #2 Highland 6 pm PALMYRA 71-65
BOYS CHAMPIONSHIP: #1 Palmyra vs. #2 Kirksville 7:30 pm PALMYRA 67-57

90th ANNUAL NEW FRANKLIN TOURNAMENT
GIRLS
3RD PLACE: #5 Sturgeon vs. #3 Fayette 11:30 am STURGEON 51-21
CHAMPIONSHIP: #1 Community vs. #2 Pilot Grove 2:30 pm COMMUNITY 50-34
BOYS
3RD PLACE: #5 Community vs. #7 Westran 1 pm WESTRAN 61-42
CHAMPIONSHIP: #1 Fayette vs. #3 New Franklin 4 pm FAYETTE 56-37

24th ANNUAL OTTERVILLE HOLIDAY CLASSIC
GIRLS
3RD PLACE: #4 Slater vs. #6 Bunceton 11:30 am SLATER 49-46
CHAMPIONSHIP: #1 Smithton vs. #2 Otterville 2:30 pm SMITHTON 59-39
BOYS
3RD PLACE: #4 Otterville vs. #2 Smithton 1 pm SMITHTON 61-40
CHAMPIONSHIP: #1 Slater vs. #3 Lincoln 4 pm LINCOLN 53-45

SALISBURY INVITATIONAL
GIRLS
5TH PLACE: #4 Glasgow vs. #5 Meadville (at South Gym) 5 pm GLASGOW 61-41
3RD PLACE: #3 Salisbury vs. #6 Mark Twain (at Dome) 3 pm SALISBURY 54-18
CHAMPIONSHIP: #2 Paris vs. #1 Cairo (at Dome) 6 pm PARIS 52-50
BOYS
5TH PLACE: #4 Paris vs. #5 Salisbury (at South Gym) 6:30 pm PARIS 82-77
3RD PLACE: #2 Glasgow vs. #6 Mark Twain (at Dome) 4:30 pm MARK TWAIN 58-51
CHAMPIONSHIP: #1 Meadville vs. #3 Cairo (at Dome) 7:30 pm MEADVILLE 49-42

TYRONN LUE TOURNAMENT OF CHAMPIONS (at Mexico)
GIRLS
Tipton vs. Bowling Green 11 am TIPTON 53-27
Mexico vs. Blair Oaks JV 2 pm MEXICO 47-36
BOYS
Tipton vs. Bowling Green 12:30 pm BOWLING GREEN 77-72

CALVARY LUTHERAN 9TH ANNUAL TOURNAMENT
GIRLS
CONSOLATION SEMIFINAL
St. Louis Lady Blue Knights vs. St. Albans (at Trinty) 8 am
SEMIFINALS
Metro East Lutheran vs. Vienna (at Calvary Lutheran) 8 am
Calvary Lutheran vs. Kansas City Lutheran (at Trinty) 9:30 am KC LUTHERAN 43-21
5TH PLACE: Consolation Semifinal winner vs. Farmington St. Paul (at Trinity) 12:30 pm
3RD PLACE: Vienna vs. Calvary Lutheran (at Calvary Lutheran) 2 pm VIENNA 41-33
CHAMPIONSHIP: Metro East Lutheran vs. Kansas City Lutheran (at Calvary Lutheran) 5 pm KC LUTHERAN
BOYS
CONSOLATION SEMIFINALS
St. Albans vs. Calvary Lutheran (at Trinity) 9:30 am
Columbia Independent vs. Farmington St. Paul (at Trinity) 11 am FARMINGTON ST. PAUL 71-61
SEMIFINALS
Newburg vs. St. Louis Patriots (at Calvary Lutheran) 11 am NEWBURG 50-49
St. Louis Blue Knights vs. Kansas City Lutheran (at Calvary Lutheran) 12:30 pm
7TH PLACE: St. Albans vs. Columbia Independent (at Trinity) 2 pm COLUMBIA INDEPENDENT 56-30
5TH PLACE: Calvary Lutheran vs. Farmington St. Paul (at Trinity) 3:30 pm
3RD PLACE: St. Louis Patriots vs. Kansas City Lutheran (at Calvary Lutheran) 3:30 pm ST. LOUIS PATRIOTS 64-47
CHAMPIONSHIP: Newburg vs. St. Louis Blue Knights (at Calvary Lutheran) 6:30 pm ST. LOUIS BLUE KNIGHTS 44-24

GIRLS
Hickman at Republic REPUBLIC 62-42

BOYS
Jefferson City vs. Nevada at Joplin (5th Place – Kaminsky Tournament at Joplin) NEVADA 54-46
Rock Bridge vs. CBC (at Highland, IL) CBC 67-66

GIRLS SWIMMING AND DIVING
Hannibal, Marshall at Hickman

WRESTLING
Boonville, Brookfield, Carrollton, Father Tolton, Hallsville, Hickman, Mexico, North Callaway, Southern Boone at Marshall Tournament
1 Mexico 158.5
2 Gallatin 144.0
3 Lebanon 137.5
4 Brookfield 136.0
5 Boonville 95.0
6 Hickman 94.5
7 Southern Boone 89.0
8 Father Tolton 84.5
9 Marshall 72.5
10 Richmond 65.0
11 North Callaway 63.5
12 Hallsville 45.5
13 Carrollton 45.0

Boonville, Centralia, Hickman, Mexico, Rock Bridge at Smith-Cotton Rookie Round-Up
Centralia, Fulton, Marceline, Hickman, Palmyra at Battle-Wonder Woman Girls Wrestling Tournament
1 Northwest (Cedar Hill) 192.5
2 Staley 145.0
3 St. Charles 143.5
4 Hickman 142.0
5 Holt 100.0
11 Fulton 89.5
15 Battle 61.5
18 Marceline 49.0
21 Smith-Cotton 45.0
32 Rock Bridge 22.5
42 Centralia 9.5
42 Southern Boone 9.5
48 Palmyra 0.0

Chillicothe at Cameron-Crossroads Duals
1st Place – Millard South
2nd Place – Odessa
3rd Place – Cameron
4th Place – Chillicothe
5th Place – Buffalo

Chillicothe at Kearney Girls Invitational
Moberly at Monett Invitational
1 Monett High School 284.0
2 Willard High School 274.5
3 Bolivar High School 230.5
4 Oak Grove High School 229.5
5 Moberly 224.5

Kirksville at Ottumwa Tournament

COLLEGE
BASKETBALL
Lindenwood-Belleville at Stephens College (W) 1 pm LU-BELLEVILLE 77-60
Illinois Central at MACC (W) 5 pm (KWIX 4:50) ILLINOIS CENTRAL 70-65
Southeastern (IA) at MACC (M) 7 pm (KWIX 6:50) MACC 90-71
Dallas Christian College at CCCB (M) 1 pm DALLAS CHRISTIAN 103-100

Truman State (W/M) at Indianapolis 12/2 pm (KRES 11:45)
Women: TRUMAN 73-51
Men: UINDY 83-79

Columbia College (W/M) at Lyon College (at Batesville, AR) 1/3 pm
Women: COLUMBIA 59-51
Men: COLUMBIA 67-56

Missouri Southern at Lincoln University (W/M) 1/3 pm
Women: MO. SOUTHERN 81-78 OT
Men:

Westminster (W/M) at Webster 1/3 pm
Women: WEBSTER 71-70
Men:

William Woods (W/M) at Central Baptist College (at Conway, AR) 1/3 pm
Women: CENTRAL BAPTIST 64-49
Men:

Missouri Valley (W/M) at Central Methodist University 2/4 pm
Women: CMU 76-56
Men: CMU 92-90

SWIMMING AND DIVING
Mizzou (W/M) at Georgia Diving Invitational (at Athens, GA)

WRESTLING
Missouri Valley (M) at NWCA/NAIA National Duals (at Louisville, KY)
Vikings finish 6th

Missouri Valley (W) at NWCA National Duals (at Louisville, KY)
Truman State at Central College Open (Pella, IA)

NFL
WILD CARD ROUND
Indianapols Colts at Houston Texans 3:35 pm INDIANAPOLIS 21-7
Seattle Seahawks at Dallas Cowboys 7:15 pm DALLAS 24-22

NHL
New York Islanders at St. Louis Blues 7 pm NEW YORK 4-3